[Husqvarna]

2019 Transmoto 12-Hour: Results

6 months ago | Photos: OK Photo

After two years of perfect riding conditions, the ninth annual Transmoto 12-Hour was due for an eventful weekend of wild conditions. Yeah, it was dusty but that didn’t stop 600 competitors from having an epic time on the course’s wide variety of single-trail, grasstrack, and creeks.
Image galleries and the official highlights video of the memorable weekend will be posted in the next couple of days. In the meantime, you can get your teeth into the results – the Outright, Class, Team Categories and Lap Times…

Ironman

1st – Jack Heffernan
2nd – Tim Lonsdale
3rd – Thomas Wormald

Team – Open

1st – KTM Enduro: Daniel Milner, Lyndon Snodgrass, Glenn Kearney, Jordan Yeo
2nd – Maitland Motorcycles: Tom Kite, Mitchell Bowen, Matt Keipert, Brad Redman
3rd – Unifilter Australia #1: Brad Hardaker, Michael Thorncroft, Scott Keegan, Geoff Braico

Team – Young Guns (Riders Under 23)

1st – Sutto’s Powersports: Cody Mcmahon, Ben Kearns, Corey Hammond, Will Hibbert
2nd – Central Coast Ham And Bacon: Jake Cobbin, Ben Stock, Luke Bray, Billy Bray
3rd – Fire Trail Bandits: Joel Sharpe, Seth Pozzar, Brock Nichols, Jack Hollis

Team – Mixed

1st – Coastal MCC Woodducks: Brandon Steel, Finn Roby, Danial Lindsay, Courtney Rubie
2nd – South Coast KTM: Jessica Moore, Craig Bolton, Andrew Gillam, Simon Gillam
3rd – The Misfits: Patrick Stonier, Rosie Lalonde, Jeff Leisk, Kye Anderson

TEAM – WISE WIZARDS (AVERAGE AGE OF 50)

1st – Bunda Diamonds: Brad Williscroft, Geoff Ballard, Ben Bunda, Matt Dymock
2nd – Three Men & A Goat: Jeff Curley, Chris Watkins, Brett Kenny, Michael Turner
3rd – 1 Wog 3 Skips: Ash Jones, Grant peel, Adrian Ottaviano, Matt Adcock

Team – Media

1st – Pod-MXTV-GasGas-Pirelli: Lee Pearsall, Byron Marsh, Brett Nicholas, Brendan Bell
2nd – Dirt2Ride Desert Dwellers: Garry Blewitt, Hayden Birch, Jason Milne Luke Barry
3rd –  Fox Head Aus: Darren Brunsdon, Clint Sperling, Zac Sperling, Michael Day

Team – Wonder Women

1st – Wild Wheelin’ Women: Brooke Clarence, Julie Collins, Melissa Mitchell, Sarah-Jane Collins

Class Results

*Click or tap to enlarge the image below.

Outright Results

*Click or tap to enlarge the image below.

Individual Lap Times

*Click or tap to enlarge the image below.

Be the first to comment...

You might also like...

KTM

2 days ago

The 2019 Transmoto 8-Hour @ Stroud: Sold out!

The fifth annual running of the 2019 Transmoto 8-Hour at Stroud, powered by KTM, has sold out.

KTM

2 days ago

Standout Stories from Conondale’s 2019 6-Hour

The standout stories to come out of the 2019 Transmoto 6-Hour at Conondale’s iconic Green Park.

Yamaha

3 days ago

Spoke Tightening: With Geoff Ballard

Geoff Ballard runs us through the basics and importance of spoke tightening and how to do it properly.

News

4 days ago

KTM’s 2019 Adventure Days

Here’s your chance to ride KTM’s range of adventure machines and get educated with rider coaching.

News

5 days ago

🎥 2019 AMA Motocross: Rd 11 Highlights

Catch up on all the carnage from Round 11 of the AMA Motocross Championship at Budds Creek.

News

5 days ago

🎥 MXGP: RD 15 Highlights – Imola

KTM’s Glenn Coldenhoff and Jorge Prado victorious in Imola and Gajser is the 2019 MXGP Champion!

Yamaha

6 days ago

First Look: Yamaha’s YZ250X

Here’s one for you lucky riders with rec-rego or fans of cross-country machines – Yamaha’s 2020 YZ250X.

News

6 days ago

2019 AORC: Outright Update, After Rd 7

After dominating at Broken Hill, Daniel Sanders leads the AORC’s Outright standings for the first time in 2019.